Skip to content

Yurt Odanızda TV’de Şovları ve Filmleri Nasıl İzleyebilirsiniz?

7 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • AirPlay / iOS: Kontrol Panelini görüntülemek için aşağı kaydırın. Seçiniz Ekran yansıtma > [Apple TV device]. Dokunmak Yansıtmayı Durdur yayınlamayı durdurmak için.
 • Chromecast: Google Home uygulamasını yükleyin. Uyumlu medya oynatırken, oyuncular sağ üst köşedeki simgesi.

Akıllı telefonunuzdan, tabletinizden veya bilgisayarınızdan bir TV’ye içerik aktarabilir veya yansıtabilirsiniz. Bu çözüm ucuzdur ve kurulumu kolaydır ve bir set üstü kutuya veya havadan (OTA) antene ihtiyaç duymadan akış içeriğini izlemenizi sağlar. Yurt odasında bir TV’de film ve TV izlemeyi nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Apple AirPlay ile Akış ve Yansıtma

AirPlay, Apple tarafından geliştirilen ve iOS aygıtlarının (iPhone, iPad ve iPod touch) medya akışı yapmasına ve ekranlarını bir Apple TV’de yansıtmasına izin veren bir teknolojidir. Apple TV, bir HDMI kablosu kullanarak bir TV setine bağlanan küçük bir cihazdır. Temelde, akış hizmetleri, video oyunları ve iTunes müzik uygulamaları için normal bir TV’yi akıllı bir TV’ye dönüştürür. Bunu nasıl kuracağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. İOS aygıtınızda, açmak için ekranın sağ üst köşesinden aşağı kaydırın. Kontrol Paneli. İOS’un eski sürümlerinde, ekranın altından yukarı kaydırın.

 2. Simgesine dokunun. Ekran yansıtma buton.

 3. Seçin Apple TV.

 4. Yansıtmayı durdurmak için Kontrol Panelini açın veöğesine dokunun. Yansıtmayı Durdurözellik etkin olduğunda Ekran Yansıtma düğmesinin yerini alan.

Chromecast ile Yansıtma ve Akış

Apple TV gibi, Google Chromecast de bir HDMI kablo bağlantı noktası olan herhangi bir TV’ye akıllı TV işlevselliği getiren küçük bir cihazdır. Chromecast, Netflix ve YouTube gibi hizmetlerden medya akışı için çeşitli yerleşik uygulamalara sahiptir. Çeşitli cihazlardan içerik akışı yapmak ve yansıtmak için kullanılabilir. Bazı akıllı TV’lerde yerleşik Chromecast teknolojisi bulunur ve ayrı bir Chromecast donanım cihazı satın alınmasını gerektirmez.

iOS Cihazları

Google Home uygulamasını iOS cihazınıza yükledikten sonra, uyumlu bir uygulamadaki medya Chromecast bağlantılı bir TV’ye aktarılabildiğinde ekranın sağ üst köşesinde küçük bir yayın simgesi belirir. Bu işlevi destekleyen popüler uygulamalar arasında Netflix, YouTube, Vimeo, HBO GO ve Hulu bulunur.

Android Cihazlar

Android akıllı telefonlar ve tabletler, ekranın tamamını Chromecast bağlantılı bir TV setine yansıtabilir.

 1. Android cihazınızda Google Home uygulamasını açın.

 2. Üç yatay çizgiye benzeyen menü simgesine dokunun ve ardından Ekranı Yayınla.

 3. Chromecast, uyumlu cihazlar listesinde görünmelidir. Cihazınızı yansıtmaya başlamak için seçin.

Windows PC

Bir web tarayıcısının sekmesinin tüm içeriği, Google Chrome tarayıcısı kullanılarak TV’nize yansıtılabilir. Bu, bir web sitesine yerleştirilmiş video veya görüntüleri izlerken harikadır.

 1. Google Chrome’u açın ve sağ üst köşedeki üç noktayı seçin.

 2. Seçiniz Oyuncular.

  Yayın düğmesi vurgulanmış Amazon Videosu

 3. TV’ye bağlı Chromecast, bağlı cihazlar listesinde görünmelidir. Geçerli tarayıcı sekmesini yansıtmak için seçin.

Akış ve Yansıtma İçin Önemli Kurallar

Yansıtma ve akış için özel talimatlar, kullanılan cihazlara bağlı olarak değişir. İşte tüm senaryolar için geçerli olan bazı önemli ipuçları:

 • Kablosuz akış veya yansıtma yapmayı planlıyorsanız, kullanılıyorsa akıllı TV dahil tüm cihazların aynı Wi-Fi internet bağlantısına bağlı olduğundan emin olun.
 • Bazı cihazlar, akış veya yansıtmanın çalışması için Bluetooth’un etkinleştirilmesini gerektirebilir. Bluetooth’u açık bırakmak en iyisidir.
 • Akış veya yansıtma sırasında, işlem pil gücünü tüketebileceğinden şarj kablosunu akıllı telefonunuza, tabletinize veya bilgisayarınıza takın.
 • Yansıtma yapıyorsanız, bir film veya TV dizisi izlerken TV’de açılırken cihazınızdaki bildirimleri kapatın.

Yurtta TV Akışı ve Yansıtma İçin İpuçları

Yurt personeli, Wi-Fi bağlantısı şifresi de dahil olmak üzere, yurdunuzun özel TV kurulumu hakkında size ayrıntılı talimatlar sağlayabilmelidir. Birden fazla öğrencinin aynı yatakhane odasındaki TV’yi düzenli olarak TV veya kablo akışı için kullandığını varsayalım. Bu durumda, kimin hangi abonelik hizmetleri için ödeme yaptığını tartışmak iyi bir fikir olabilir. İstediğiniz son şey, birden fazla kişinin aynı kanal veya akış hizmeti için ödeme yapmasıdır. Eğer yurdunuzdaki herkesin ayda bir veya iki dolar vermeyi kabul etmesini sağlayabilirseniz, aksi takdirde alacağınızdan daha ucuz bir TV veya kablo hizmeti alabilirsiniz.

Yurt Odasında Akıllı TV’de Medya İzleyin

Akıllı TV, gelişmiş işlevselliğe sahip bir televizyon setidir. Bazı akıllı TV’ler, Netflix ve YouTube gibi TV’ye yüklenmiş ve internete bağlandığında çevrimiçi video akışı için kullanılabilen küçük bir uygulama yelpazesine sahip olabilir. Gelişmiş akıllı TV’ler daha geniş bir uygulama yelpazesine, sesli kontrollere ve diğer cihazlardan medya akışı için bir seçeneğe sahip olabilir. Akıllı TV’lerin kablosuz akışı veya yansıtmayı belirtmek için kullandıkları terimlerden bazıları Miracast, Ekran Yansıtma, Ekran Yansıtma, SmartShare ve AllShare Cast’ı içerir. Akıllı televizyonunuzda yüklü Netflix gibi uygulamalar varsa, akıllı bir cihaz veya bilgisayar kullanmadan doğrudan televizyonda Netflix hesabınızda oturum açın.

 • iPhone, iPod touch ve iPad gibi iOS cihazları, medyayı akıllı bir TV’ye yansıtmak veya yayınlamak için özel bir uygulamaya ihtiyaç duyabilir. Örneğin, bir Samsung akıllı TV’ye akış, Samsung TV için Yansıtma iOS uygulaması gerektirir. Akıllı TV’ler genellikle TV açıldıktan sonra medya akışı için varsa hangi uygulamaların gerekli olduğu konusunda kullanıcıları bilgilendirir.
 • Windows 10 ve 8 PC’ler, düğmesine basarak akıllı bir TV’ye yansıtma yapabilir. Proje düğmesindeki Bildirim Merkezi masaüstünün.
 • Bir Android akıllı telefondan veya tabletten kablosuz akış ve yansıtma, cihaza göre değişir. Seçeneğin mevcut olup olmadığını kontrol etmenin hızlı bir yolu, Bildirim bölme, seç Hızlı Bağlan, ardından seçin Yakındaki cihazları tara. Cihaz yayın yapabiliyorsa veya yansıtabiliyorsa, akıllı TV kullanılabilir cihazlar listesinde görünmelidir.

Cihazınızı HDMI Kablosuyla Yansıtın

Bir akıllı telefonu, tableti veya bilgisayarı yansıtmanın en basit yollarından biri, onu bir HDMI kablosu kullanarak doğrudan bir TV setine bağlamaktır. Windows ve Mac bilgisayarlara ek olarak iOS ve Android cihazlar için uyumlu kablolar mevcuttur. Bir HDMI kablosu, bir ucunu cihazınıza, diğer ucunu da TV’nin HDMI bağlantı noktalarından birine bağlamanızı gerektirir. Fiziksel bağlantı kurulur kurulmaz yansıtma otomatik olarak başlamalıdır.

Popüler Akış Alternatifleri

Apple TV ve Chromecast yaygın olarak kullanılırken, dikkate değer diğer iki popüler akış cihazı Amazon Fire TV ve Roku’dur. Her cihazın, her biri farklı bir fiyat aralığında satılan Amazon Fire TV Cube ve Roku Ultra gibi seçilebilecek birkaç modeli vardır. 1:52

Bir Dizüstü Bilgisayarı veya Bilgisayarı TV’nize Nasıl Bağlarsınız