Skip to content

YÜZ Dosyası Nedir?

24 de Ekim de 2022

FACE veya FAC dosya uzantısına sahip bir dosya, Unix tabanlı işletim sistemlerinde oluşturulmuş bir Usenix FaceServer Grafik dosyasıdır. Formatın yerini JPG ve GIF gibi başkaları almış olsa da, başlangıçta USENIX konferanslarında çekilen resimlerin formatı olarak kullanılmıştır. Bazı yüz tanıma sistemleri, özellikle bazı akıllı telefonlarda bulunanlar, bu dosya uzantısını yüz etiketleme bilgilerini depolayan veriler için de kullanır ve bunlar benzer bir grafik tabanlı formattadır. FACE aynı zamanda, Fiber Erişim Herkesi Kapsayan, Çerçeveli Erişim İletişim Ortamı ve Florida Eğitimde Bilgisayarlar Birliği, Inc. gibi bir dosya biçimiyle ilgisi olmayan bazı terimlerin kısaltmasıdır.

FACE Dosyası Nasıl Açılır

Ücretsiz XnView programıyla bir tane açın. Raster tabanlı görüntülerle çalışan diğer grafik araçları da işe yarayabilir. Uzantıyı JPG olarak yeniden adlandırarak bir FACE dosyasını diğer resim görüntüleyicilerde de açabilirsiniz. Bu hile, programdan dosyayı bir JPG olarak tanımasını ister; bu program muhtemelen açabilir ve ardından uygulama biçimin iç yapısını gerçekten tanıyabiliyorsa muhtemelen fotoğrafı doğru şekilde görüntüleyebilir. FACE dosyalarını açmak pratik değildir itibaren bir akıllı telefon, çünkü eğer çok varsa, çok fazla depolama alanı kullanabilirler. Android işletim sistemi (ve belki benzer cihazlar) adında bir özellik kullanır. Etiket Arkadaşı FACE dosyaları ve bazen de FACE klasörleri üretir. Bilgisayarınızdaki bir uygulamanın dosyayı açmaya çalıştığını ancak bunun yanlış bir uygulama olduğunu fark ederseniz veya başka bir yüklü programa sahip olmayı tercih ederseniz, bu değişikliği yapmak için Belirli Bir Dosya Uzantısı için Varsayılan Programı Değiştirme kılavuzumuza bakın. Windows’ta.

FACE Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Konvertor, bir FACE dosyasını başka bir formata dönüştürmesi gereken birkaç ücretsiz dosya dönüştürücüden biridir. Ancak, uzantıyı JPG olarak değiştirebilir ve ardından JPG’yi PNG gibi başka bir şeye dönüştürmek için ücretsiz bir görüntü dönüştürücü kullanabilirsiniz. Ücretsiz olmasa da, Newera Software’den Graphics Converter Pro bunu ve 500’den fazla diğer grafik formatını destekler.

FACE Dosyaları Yapmayı Durdurma

Bir telefondaki FACE dosyaları, Tag Buddy özelliği aracılığıyla otomatik olarak oluşturulduğundan, bu dosyaların otomatik olarak oluşturulmasını durdurmak için Tag Buddy’yi kapatmanız gerekir. Ek bilgi için kendi telefonunuz için Tag Buddy sisteminin belgelerine bakın.

Hala Açamıyor musunuz?

Dosyanız yukarıda bahsedilen araçlarla açılmıyorsa, dosyanızın gerçekten bu formatta olmama ihtimali yüksektir. Bunun yerine, tamamen farklı bir dosya uzantısına sahip tamamen farklı bir format olabilir, yani farklı bir programla açılır. Örneğin, FACE dosyaları, OC3 Entertainment’ın FaceFX programıyla oluşturulan FaceFX Actor 3D model dosyaları olan FACEFX dosyalarıyla aynı değildir. İki uzantı, görünüşte benzer görünse de, biçimleri aslında hiç ilişkili değildir. Başka bir örnek YÜZLER’dir. Sonunda sadece bir fazladan harf var, bu yüzden bir FACE dosyası için karıştırmak kolay, ama aslında JavaServer Faces tarafından kullanılıyorlar.