Skip to content

Yüz Tanıma Geçmiş Maskeleri Görmede Daha İyi Oluyor

22 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Yeni yüz tanıma algoritmaları, maskeli yüzleri tanımlamada neredeyse% 100 doğrudur.
  • Bu teknoloji protestocuların “maskesini düşürmek” için kullanılabilir.
  • Polis zaten kitlesel gözetleme için yüz tanımayı kötüye kullanıyor.

Bir köpek ile bir parkta bankta oturan maskeli kişi.

Unsplash / Atomlar
Telefonunuzun yüz kilidinin nihayet maske takarken çalışabilmesi mümkündür – tam da pandeminin sona ermesi için (ve belki protestocular için o kadar iyi olmayabilir). Araştırmacılar, geliştiricilerin algoritmalarını değiştirmesi sayesinde yüz tanıma algoritmalarının sadece yüzün üst kısmıyla çalışma konusunda çok daha iyi hale geldiğini keşfettiler. Bu, telefon kullanıcıları için harika bir haber, ancak dünyanın bazı yerlerinde gizlilik ve hatta güvenlik için kötü bir haber. Electronic Frontier Foundation (EFF), “Yüz tanıma verileri hataya meyillidir ve bu da insanları işlemedikleri suçlardan dolayı ima edebilir” diye yazıyor. “Yüz tanıma yazılımı özellikle Afrikalı Amerikalıları ve diğer etnik azınlıkları, kadınları ve gençleri tanımakta kötüdür, genellikle onları yanlış tanımlayarak veya tanımlayamaz, [and] belirli grupları farklı şekilde etkilemek. ”

Daha İyi Tanıma

Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’nden (NIST) yapılan bir araştırma, Mart 2020’nin ortasından sonra sağlanan 65 yüz tanıma algoritmasına baktı. Ardından, yüzlere dijital olarak maskeler ekleyerek ve testlerden önce / sonra yaparak bunların etkinliklerini karşılaştırdı. Testleri yürütmek için NIST, göçmenlik yardımı için başvuranların sınır geçiş fotoğraflarını ve fotoğraflarını kullandı. Sonuç? Algoritmalar daha iyi hale geliyor. Raporda, “Birkaç pre-pandemi algoritması hala en doğru maskeli fotoğraflarda kalırken, bazı geliştiriciler pandemiden sonra önemli ölçüde iyileştirilmiş doğruluk gösteren algoritmalar gönderdiler ve şimdi testimizdeki en doğru algoritmalar arasında yer alıyorlar. Yönetilen en iyi algoritmalar neredeyse tüm insanları doğru bir şekilde tanımlamak için (maske takanlar için yalnızca% 0,3’lük bir başarısızlık oranı). Yüksek kapsamlı maskelerle, başarısızlık oranı yalnızca% 5’e yükseldi. Daha da iyisi, bu algoritmalar yanlış bir şekilde “100.000 sahtekârda 1’den fazla değil . ” Bir grup fotoğraf üzerinde yüz tanıma çalıştırmak, hatta zor, kötü bir şekilde çekilmiş sınır ötesi fotoğraflar, telefonla yüz kilit açma sistemleri tarafından oluşturulan 3B yüz haritalarından farklıdır, ancak yine de. Bu, NIST tarafından yapılan önceki teste göre büyük bir gelişmedir. “Bazı geliştiriciler, salgından sonra önemli ölçüde iyileştirilmiş doğruluk gösteren algoritmalar gönderdiler.”

İyi Haber, Kötü Haber

Açıkçası bu, telefon kullanıcıları için iyi bir haber. İPhone’daki Face ID, COVID zamanlarında bir sorun teşkil ediyor. İPhone’unuzu Apple Pay aracılığıyla temassız ödeme için kullanmak istiyorsanız, önce iPhone’un kilidini açmanız (parolanızı girerek), ardından Apple Pay’i etkinleştirmeniz ve ardından bir kez daha kimlik doğrulaması yapmanız gerekir. Daha iyi doğruluk, korunan verilerinize daha kolay erişim sağlar. Ancak maskeli yüzleri tanımadaki bu gelişmenin dezavantajları da var. Protestocular genellikle şimdi maske takıyorlar, çünkü kolluk kuvvetleri protestoların ve gösterilerin videolarını ve fotoğraflarını çekiyor ve katılımcıları tanımlamak için yüz tanımayı kullanıyor (ayrıca maskeler COVID’nin yayılmasını önlüyor). İngiltere’de kapsamlı CCTV gözetimi ile ünlü, canlı yüz tanıma kameraları Londra Metropolitan Polisi tarafından kullanılıyor.

George Floyd protesto işaretiyle maskeli genç insan

Getty Images / Matthew Horwood
Gösteriler meşru bir protesto biçimidir ve demokratik ülkelerde bu şekilde kabul edilir. Yine de Baltimore polisi, birkaç yıl önce protestolar sırasında tutuklama emri olan vatandaşları tespit etmek için özel bir yüz tanıma şirketi kullandı. Yüz tanıma, rahatlık kisvesi altında halka açık olsa bile, kolluk kuvvetleri yardım edemez, etrafı koklar. 2017’de bir Kaliforniya golf turnuvası, katılımcıları taramak ve kısıtlı alanlara erişim için VIP’leri taramak için kameralar kullandı. Kameralar, “medya üyelerini ve turnuva personelini doğru bir şekilde tanımlayarak uzun bekleme sürelerini ortadan kaldırdı. Eyalet / yerel ve ulusal kolluk kuvvetleri veritabanlarında arama yaparak, ilgili makamları uyararak potansiyel tehditleri uzak tutarak kolluk kuvvetlerine ilgi duyan bilinen kişileri ararken, ”Yazıyor Spor TechieDiamond Leung [emphasis added]. Şu anda Çin, Uygur Müslümanlarını takip etmek ve casusluk yapmak için Çinli cep telefonu şirketi Huawei’nin yüz tanıma sistemini kullanıyor. Bu, insanları etnik kökene göre tanımlayan ve polise işaretleyen bir “Uygur uyarısı” özelliğini içerir. Black Lives Matter protestolarının ardından, bazı ABD polis güçlerinin bu tür etnik olarak hedeflenmiş teknolojiyi konuşlandırdığını hayal etmek kolaydır.

İkisine de Sahip olamazsın

Güvenlik ve rahatlık arasındaki eski değiş tokuşun çok iyi farkındayız. Şifrenizin olmaması veya köpeğinizin adını kullanmanız daha uygun olur. Ancak benzersiz, karmaşık (ve hatırlanması zor) bir parola kullanmak daha güvenlidir. Biyometri, genel kimlik için zaten sorunludur. Örneğin, sizinki çalınırsa yeni bir kredi kartı numarası almak kolaydır. Ama parmak izlerin tehlikeye girerse, mahvolursun. Ve en azından parmak izlerinin kontrolü kolaydır. Eldiven takabilirsin ya da bir şeye dokunamazsın. Yüzünüz herkesin önünde, herkes tarafından kaydedilebilir. Ve şimdi, maske takmanın bile faydası olmayacak. En azından alışverişlerinizi ödemek için bir kredi kartı çıkarmanıza gerek yok.