Skip to content

Zoom Down mu … Yoksa Siz Misiniz?

12 de Mayıs de 2021

Zoom’a bağlanmaya çalışıyorsunuz ve sizin için çalışmıyor mu? Yakınlaştırma kesintisi olabilir. Öte yandan, internet veya Wi-Fi erişiminizde ve hatta bilgisayarınızda bir sorun olabilir. Neyse ki, sorunun sizinle olup olmadığını veya Zoom’un herkes için düşük olup olmadığını anlamanın bazı önemli yolları var.

Yakınlaştırmanın Azaldığını Nasıl Anlaşılır?

Yakınlaştırmanın yalnızca sizin için değil, herkes için düşük olduğunu düşünüyorsanız, doğru olup olmadığınızı kontrol etmek için bu hızlı adımları deneyin.

 1. Yakınlaştırma Hizmeti Durumu sayfasını kontrol edin. Yakınlaştırma Durumu sayfası, “Yakınlaştırma çalışıyor mu?” Zoom’un her bölümünü parçalara ayırır ve size tam olarak şu anda neyin çalıştığını ve neyin sorun yaşayıp yaşamayacağını gösterir.

 2. #Zoomdown için Twitter’da arama yapın. Site herkese kapalıysa, birileri muhtemelen bununla ilgili tweet atmıştır. Tweet’leri kontrol edin, ancak Zoom’un çalışmadığı daha önceki bir zamanı tartışmadıklarından emin olmak için tweet zaman damgalarına da dikkat edin. Ayrıca, ‘Zoom’ kelimesini kullanan başka tweetler alabileceğinizi unutmayın.

  Zoomdown hashtag on Twitter

  Twitter’a erişemiyor musunuz? Google veya YouTube gibi diğer büyük siteleri deneyin. Bunları da göremiyorsanız, sorun neredeyse kesinlikle sizin tarafınızda veya ISS’nizdedir.

 3. Üçüncü taraf bir “durum denetleyici” web sitesi kullanın. Popüler seçenekler arasında Down For Everyone Or Just Me, Downdetector ve Down Right Now Down var mı? Hepsi size Zoom’un diğer herkes için çalışıp çalışmadığını söyleyecektir.

  Zoom Down Detector web sitesi

Zoom ile ilgili başka hiç kimse bir sorun bildirmiyorsa, sorun muhtemelen sizin tarafınızda bir sorun olacaktır.

Zoom’a Bağlanamadığınızda Ne Yapmalısınız?

Zoom diğer herkes için iyi çalışıyor gibi görünüyorsa deneyebileceğiniz birkaç şey var, ancak siz değil.

 1. Resmi olmayan bir klon veya yanlış adresi değil, gerçekten https://zoom.us adresini ziyaret ettiğinizden emin olun.

 2. Zoom’a web tarayıcınızdan erişemiyorsanız PC, Mac veya telefonunuzdaki Zoom uygulamasını kullanmayı deneyin. Zoom uygulaması çalışmıyor gibi görünüyorsa, bunun yerine akıllı telefonunuzdaki veya tabletinizdeki tarayıcıyı kullanmayı deneyin.

 3. Tüm tarayıcı pencerelerinizi kapatın, 30 saniye bekleyin, bir pencere açın ve ardından Yakınlaştırma sitesine tekrar erişmeyi deneyin. Zoom uygulamasıyla da aynısını yapın. Uygulamayı bir akıllı telefon veya tablette kullanıyorsanız, uygulamayı doğru şekilde kapattığınızdan emin olun. Android uygulamalarını nasıl kapatacağınızı ve iPhone’daki uygulamaları kapatmak yerine tam yöntemle nasıl kapatacağınızı öğrenin. Uygulama veya tarayıcı penceresi takılmış gibi görünüyorsa ve düzgün kapanmıyorsa, bunun yerine cihazınızı yeniden başlatmayı deneyin.

 4. Tarayıcınızın önbelleğini temizleyin.

 5. Tarayıcınızın çerezlerini temizleyin.

 6. Bilgisayarınızda kötü amaçlı yazılım olup olmadığını kontrol edin.

 7. Bilgisayarı yeniden başlatın.

 8. Bazen DNS sunucunuzla ilgili bir sorun olabilir. DNS sunucularını değiştirmeyi rahat hissediyorsanız, birçok ücretsiz ve genel yöntem vardır, ancak bunlar daha ileri düzeyde bilgi gerektirebilir.

Zoom’u sizin için hiçbir şey çözmediyse, internet bağlantınızda bir sorun olabilir. Ağ bant genişliğinizi kullanan çok fazla cihazınız olması, sonunda internetinizi yavaşlatarak kullanamayacağınız için önemli bir sorun olabilir. Bu, çok fazla bant genişliğine dayanan Zoom gibi video konferans uygulamaları için çok önemli bir sorun olabilir. Ancak bundan daha karmaşık olabilir. Daha fazla yardım almak için ISS’nize başvurun.

Yakınlaştırma Hata Mesajları

PayPal, 500 Dahili Sunucu Hatası, 403 Yasaklandı ve 404 Bulunamadı gibi standart HTTP durum kodu hatalarını görüntüleyebilir, ancak Zoom’a özel belirli hata kodlarını da görüntüleyebilir. İşte bilmeniz gereken anahtar.

 • Hata kodu 5000-5004 veya 104101-104118: Bu hata kodu, Zoom’un sunucularına bağlanmada bir sorun olduğu anlamına gelir. Güvenlik duvarınızın veya antivirüs yazılımınızın sunucuları engellediği anlamına gelebilir, bu nedenle onları devre dışı bırakmanız gerekir. Bazen, hizmetin kapalı olduğu anlamına da gelebilir.

Zoom ile hala sorun yaşıyorsanız, beklemeyi deneyin. Zoom yoğun talep gördüğünde, aşırı yüklendiğinde sorunlarla karşılaşabilir ve hatalar oluşturabilir. Özellikle saat başı bir toplantınız varsa sorun olabilir. Herhangi bir hata yapmamak için global ‘telaştan’ kaçınmak için saatten birkaç dakika sonra toplantıları başlatmaya çalışın.