Skip to content

Zoom’da Ekran Nasıl Paylaşılır

3 de Haziran de 2021

Zoom’u iş, okul veya sadece arkadaşlarınızla ve ailenizle takılmak için kullansanız da, kendi bilgisayarınızda sahip olduğunuz bir şeyi başkalarına göstermek istediğiniz durumlar vardır. Bağlantıları veya ekleri göndermek yerine, ekranınızı gerçek zamanlı olarak paylaşmak ve başkalarıyla tartışmak için Zoom ekran paylaşımını kullanabilirsiniz. Bu makaledeki talimatlar hem Windows hem de Mac bilgisayarlar için geçerlidir. Bir Windows 10 bilgisayarında test edildiler.

Zoom’da Ekran Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Ekranınızı Zoom’da paylaşmadan önce, bilgisayarınızda herkesin görebileceği her şeyin güvenli olduğundan emin olun. Örneğin, bir iş toplantısı sırasında bir ekran paylaşıyorsanız işle ilgili olmayabilecek tüm pencereleri kapatın. Ayarlandıktan sonra ekran paylaşımını başlatmak için şu adımları izleyin: Hem toplantı sahipleri hem de katılımcılar Zoom’da ekranları paylaşabilir. Ancak toplantı sahibi, katılımcıların seçeneği kullanmasını engelleyebilir. Ücretsiz ve Temel hesaplar, varsayılan olarak Yalnızca Ana Bilgisayar olarak ayarlanmıştır.

 1. Yakınlaştır menü seçeneğinizi görmek için farenizi Yakınlaştır toplantı ekranının üzerine getirin. Ekranın altında bir menü göreceksiniz. Ekran paylaşımı seçenek ortaya yakın oturur.

 2. Tıklayın Ekran paylaşımı. Ekranınızı paylaşmak için küçük beyaz yukarı oka tıklamayın. Bunlar, bu makalenin ilerleyen bölümlerinde ele alınan Ana Bilgisayar seçenekleridir. Basitçe tıklayın Ekran paylaşımı simge.

 3. Açılan menü penceresinde paylaşmak istediğiniz programı veya pencereyi seçin. Şu anda kullanmakta olduğunuz ekran parlak mavi bir arka planla görünecektir; diğer tüm ekranlar beyaz arka planlar gösterecektir. Gerekirse seçenekleriniz arasında gezinmek için sağdaki kaydırma çubuğunu kullanın. Paylaşmak istediğiniz pencereyi seçtikten sonra Paylaş.

  Yakınlaştır penceresi veya program seçimleri.

 4. Bilgisayarınızda, seçtiğiniz ekranda açık mavi bir vurgunun göründüğünden emin olun. Bu, Zoom’un başkalarına göstereceği pencereyi veya programı gösterir. Yanlışsa, menü penceresinde seçiminizi değiştirin.

  Vurgulanan pencere Zoom paylaşacak.

 5. Doğru ekranın görüneceğinden emin olduktan sonra, Paylaş menü penceresinde.

  Yakınlaştır Paylaş düğmesi

Pencerenizi başarıyla paylaştığınızda, menü penceresi kaybolacak ve ana ekranınızın üstünde yeni bir menü çubuğu belirecektir. Bu menü çubuğu, aşağıdakiler de dahil olmak üzere tonlarca seçenek sunar: Daha Aşağıya doğru açılan menü. İsterseniz bu çubuğu monitörünüzün/monitörlerinizin etrafında başka bir konuma sürükleyebilirsiniz.

Yakınlaştır menü çubuğu

Bu seçeneklerin çoğunun ekranınızı paylaşmakla hiçbir ilgisi yoktur. Bununla birlikte, ekran paylaşımı sırasında veya toplantı sahibi olarak bir Yakınlaştırma toplantısı yürütürken kullanabileceğiniz birkaç tane vardır. itibaren Daha menüsünde aşağıdaki ekran paylaşımı seçeneklerini seçebilirsiniz:

 • Katılımcıların paylaşılan bir ekranda açıklama eklemesine izin verin (veya vermeyin).
 • Ekran paylaşımını kullandıkları için ek açıklama yapanların adlarını gösterin veya gizleyin.
 • Bilgisayar seslerini paylaşın.
 • Tam ekran video klipler için paylaşımı optimize edin.

Paylaşımınızı optimize etmek için yakınlaştırma otomatik olarak tam ekrana geçer. Bunu ekranınızda istemiyorsanız, Tam ekrandan çık Ekranınızın üst kısmındaki menünün sağ üst köşesindeki veya Esc anahtar.

Zoom’da Ekran Paylaşımı Nasıl Duraklatılır

Bazen yüzleri tekrar görebilmek ve tepkileri ölçebilmek, bir şey hakkında tartışabilmek veya başka birinin ekranı paylaşmasına izin vermek için ekran paylaşımını durdurmanız gerekir. Ancak aynı ekranı yeniden paylaşmaya devam edecekseniz, ekranınızı paylaşmayı tamamen bırakmanıza gerek yoktur. Bunu yaparsanız, ekranınızı tekrar gösterme zamanı geldiğinde en baştan başlamanız gerekir. Bunun yerine, tıklayın Paylaşımı Duraklat. Bu eylem tam da söylediği şeyi yapar: Ekranınızın paylaşımını durdurur ancak seçeneği tamamen kapatmaz. Bu seçeneğe tıkladığınız anda, düğme kendisini Paylaşımı Sürdür.

Zoom'un Payı Duraklat düğmesi

Ayrıca ekran paylaşımınızın duraklatıldığına dair parlak turuncu-sarı bir çubuk uyarısı görürsünüz. Tekrar paylaşmaya başlamaya hazır olduğunuzda Paylaşımı Sürdür.

Yakınlaştır Devam Et Paylaş düğmesi

Ekranınızı Paylaşmayı Nasıl Durdurursunuz?

Ekranınızı paylaşmayı durdurmak için menü çubuğunu bulun. Hala kullandığınız ana ekranın en üstünde olabilir veya başka bir yere sürüklemiş olabilirsiniz. Tıklayın Paylaşımı Durdur. Bu yapıldıktan sonra, katılımcılar artık bilgisayar ekranınızı göremezler.

Yakınlaştır Durdur Paylaş düğmesi

Ana Bilgisayar Ekran Paylaşımı Menü Seçenekleri Nasıl Kullanılır

Toplantı sahipleri, ekran paylaşımını bir seferde bir kişiyle sınırlayabilir veya birden fazla katılımcının aynı anda paylaşmasına izin verebilir. Hatta ekran paylaşımını sadece kendilerinin paylaşabileceği şekilde sınırlayabilirler. Bu özelliklerin tümü, Ekran Paylaşımını Geliştirme seçenekler menüsü. Bu menüyü açmak ve kullanmak için şu talimatları izleyin:

 1. Farenizi Zoom toplantı ekranının üzerine getirin. Ekranın altında bir menü göreceksiniz.

 2. minik tıklayın yazan düğmenin sağ üstündeki beyaz yukarı ok Ekran paylaşımı. Dikkatli olun: Parlak yeşil kutunun (ekran paylaşımı menü penceresini açan) içindeki siyah oka tıklamıyorsunuz; sağdaki küçük beyaz oku tıklıyorsunuz.

  Gelişmiş ekran paylaşım seçenekleri için yakınlaştırma paylaşım düğmesi beyaz ok

 3. Tıklayın Gelişmiş Paylaşım Seçenekleri.

 4. Açılan menü penceresinde, istediğiniz seçeneğe tıklayarak katılımcıların ne yapmasını istediğinize göre seçimler yapın.

  Yakınlaştır Gelişmiş Paylaşım Seçenekleri menüsü

 5. Seçimlerinizi tamamladığınızda, sadece X pencerenin sağ üst köşesinde. Seçtiğiniz seçenekler, gelecekteki toplantılarınızda varsayılan olarak kalacaktır. Bu seçimleri her toplantıda kullanmak istemiyorsanız, mevcut toplantıyı kapatmadan önce veya bir sonraki toplantınıza ev sahibi olarak giriş yaptığınızda bunları ayarlamanız gerekir.

Bilgisayar Sesleri Nasıl Paylaşılır

Varsayılan olarak, Zoom bilgisayar seslerini paylaşmaz. Çoğu kişi Zoom aramaları sırasında bilgisayar seslerini paylaşmak istemez ancak toplantı sırasında bilgisayarınızın çıkardığı sesleri başkalarının da duymasını istiyorsanız, ekranınızı paylaşmaya başladığınızda bu seçeneği belirleyebilirsiniz. yanındaki kutuyu seçmeniz yeterlidir. Bilgisayar sesini paylaş Yakınlaştırma programında veya Windows seçim menüsündeyken; sonra tıklayın Paylaş.

Yakınlaştırma bilgisayar ses seçeneği paylaş

Video klipler için ekran paylaşımını optimize etmeye karar verirseniz, bilgisayar sesleri otomatik olarak paylaşılacaktır.

Zoom’da Videolar Nasıl Paylaşılır

Zoom’da ekranlarınızdan herhangi birini paylaşabildiğiniz için, videolar da dahil olmak üzere içinde çalışan her şeyi paylaşabilirsiniz. Bir videoyu tam ekran formatında paylaşmak istiyorsanız, aşağıdakileri kontrol etmek iyi bir fikirdir. Tam ekran video klip için optimize edin program veya windows seçim menüsündeki seçeneğini seçin, ardından Paylaş. Videoyu tam ekranda paylaşmayacaksanız, bu seçeneği kullanmakla uğraşmayın. Paylaşılan ekranı bulanıklaştırabilir. Ayrıca Zoom’da yalnızca sesi de paylaşabilirsiniz.