Skip to content

ZXP Dosyası Nedir?

11 de Mayıs de 2021

ZXP dosya uzantısına sahip bir dosya, bir Adobe yazılım ürününe işlevsellik katan küçük yazılım parçalarını içeren bir Adobe Zip Format Uzantı Paketi dosyasıdır. ZXP dosyaları gerçekten sadece sıkıştırılmış ZIP ​​dosyalarıdır. .MXP dosya uzantısını kullanan eski Macromedia Uzantı Eklentisi dosya biçimini değiştirirler ve uzantının yayıncısını tanımlamak için dijital bir imzayı destekleyerek eski biçimi iyileştirirler.

Bu formatta gelen birçok ücretsiz Photoshop filtresi ve eklentisi vardır.

ZXP Dosyası Nasıl Açılır

Adobe Extension Manager sürüm CS5.5 ve üstü ZXP dosyalarını desteklerken, Extension Manager’ın önceki sürümleri orijinal MXP formatını kullanabilir. Creative Cloud 2015 ve daha yeni sürümler, ZXP dosyalarını kullanmak için Creative Cloud masaüstü programını gerektirir. ZXP dosyasını bir Adobe programıyla kullanmadan önce açmanız gerekmez çünkü yazılım bunu sizin için otomatik olarak yapar. Bu programlardan biri yüklendiğinde, yüklemeye başlamak için ZXP dosyasına çift tıklayabilirsiniz. Extension Manager’da ZXP dosyalarını indirme ve yükleme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa Adobe’nin Extension Manager eğitimine veya Creative Cloud (üçüncü taraf uzantıları dahil) ile ZXP dosyalarını yükleme konusunda yardım için bu Creative Cloud Yardım belgesine bakın. Ayrıca, bu uygulamalarla ZXP dosyalarını kullanırken sorun yaşıyorsanız Adobe’nin Creative Cloud için Adobe Exchange Sorunlarını Giderme kılavuzuna bakın. Adobe ZXPInstaller ve ZXP Installer gibi üçüncü taraf programlar da bu dosyaları yükleyebilir. Bir diğeri, Anastasiy’nin Uzantı Yöneticisi, ZXP dosyalarını yükleyebilir, kaldırabilir ve güncelleyebilir. ZXP dosyaları ZIP arşiv biçiminde olduğundan, bunları 7-Zip gibi bir zip / unzip aracıyla da açabilirsiniz. Bunu yapmak, dosyayı bir Adobe programıyla kullanmanıza izin vermez, ancak ZXP dosyasını oluşturan farklı dosya ve klasörleri görmenize izin verir. Bilgisayarınızdaki bir uygulamanın ZXP dosyasını açmaya çalıştığını, ancak bunun yanlış bir uygulama olduğunu fark ederseniz veya başka bir yüklü programın ZXP dosyalarını açmasını tercih ederseniz, Belirli Bir Dosya Uzantısı için Varsayılan Programı Değiştirme kılavuzumuza bakın. Windows’ta bu değişiklik.

ZXP Dosyası Nasıl Dönüştürülür

ZXP’yi ZIP’e dönüştürmenize gerçekten gerek yok çünkü dosya uzantısını .ZXP’den .ZIP’ye yeniden adlandırabilirsiniz. Bunu yapmak, dosyayı ZIP formatını destekleyen herhangi bir dosya açma aracında açmanıza izin verir. Tersini yapmanız ve eski MXP formatını ZXP’ye dönüştürmeniz gerekiyorsa, Araçlar > MXP uzantısını ZXP’ye dönüştürün Adobe Extension Manager CS6’daki menü seçeneği.

ZXP Dosyaları İle İlgili Ek Bilgiler

Bilgisayarınızda bir ZXP dosyası açılmıyorsa, onu kullanmak için gerekli olan doğru Adobe programına sahip olmamanız mümkündür. Uzantının kendisiyle ilişkilendirilmiş başka dosyaları ve klasörleri varsa, CSXS ve sonra manifest.xml bu klasörün içinde. XML dosyası içinde bir “Ana BilgisayarListesi” ile çevrili bir bölüm bulunur. etiket. Orada hangi Adobe programlarının listelendiğini görün; o belirli ZXP dosyasını kullanabilenler yalnızca bunlar. Windows’ta ZXP dosyalarını bulabileceğiniz yaygın yerler şunlardır: C: Program Files Common Files Adobe
C: Program Dosyaları (x86) Adobe Adobe Bridge [version] PublishPanel fabrika zxp
C: Kullanıcılar [username] AppData Roaming Adobe Extension Manager CC EM Store Virtual Product

MacOS’ta, ZXP dosyaları genellikle şu klasörlerde bulunur: / Library / Application Support / Adobe / CEP / extensions /
/ Library / Application Support / Adobe / extensions /
/Kullanıcılar/[username]/ Uygulama Desteği / Adobe / CEP / uzantılar /
/ Kullanıcılar / Uygulama Desteği / Adobe / uzantılar /

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Dosya uzantıları benzer görünse de, ZXP dosyalarının, ZPS Explorer adlı bir programla kullanılan Zebra Portable Safe dosyaları olan ZPS dosyalarıyla hiçbir ilgisi yoktur. Benzer şekilde yazılmış başka bir dosya uzantısı, Genişletilmiş Zip dosyaları için kullanılan ZIPX’tir; PeaZip ile açılabilirler. Dosyanızın dosya uzantısını yeniden okursanız ve “ZXP” ile bitmediğini fark ederseniz, biçim ve hangi programın dosyayı açabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için oradaki dosya uzantısını araştırın.